Korenmolen 't Lam
Woudsend
Mole 't Lam is de oudste korenmolen van Friesland en staat in Woudsend, waar de molenaar en zijn vrouw koren en graan ambachtelijk malen tot meelproducten en diverse broodmixen.
Hier schon mal ein Vorgeschmack
Mole 't Lam is de oudste korenmolen van Friesland en staat in Woudsend, waar de molenaar en zijn vrouw koren en graan ambachtelijk malen tot meelproducten en diverse broodmixen. Molen 't Lam is maalvaardig voor het malen van graan en pellen van gerst. Ons assortiment is verkrijgbaar in onze winkel bij de molen.
Met onze achttiende eeuwse molen malen we biologisch graan uit de regio. Hiervan maken we vele soorten meel, bakmixen, vlokken, muesli's, enz. Het meel wordt verkocht aan bakkerijen, horeca en groothandels. De molen is op zaterdag te bezichtigen, en daarbuiten op afspraak of als de deur open staat. De winkel is geopend op woensdag van 13.00 uur tot 17.00 uur en op donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur.
Geschiedenis
Het eerste begin van de molen is onduidelijk. Op een goederenlijst uit 1580 wordt melding gemaakt van een “wijndtmolen”. Deze “Staat van Goederen” werd opgemaakt bij de beeindiging van het Carmelietenklooster in Woudsend, een orde van Carmelieten die sinds 1337 was gevestigd in Woudsend.
De huidige molen is in de tweede helft van de 17e eeuw gebouwd ter vervanging van een standerdmolen. Van de vroegste geschiedenis van de huidige molen is ook niet veel bekend. In een advertentie in de Leeuwarder Courant van 10 juni 1840 wordt melding gemaakt van de verkoop van “Een welbeklantenen aanmerkelijk vertimmerden en veel verbeterden rogge-, tarwe-, pel- en mosterdmolen met molenhiem en jachthuis”. Een unieke combinatie!
In de 17e eeuw werden veel schepen in Woudsend bevoorraad voor verre reizen over zee. Gort was het voedsel bij uitstek om mee te nemen aan boord. Ongetwijfeld zal Mole ‘t Lam bij deze bevoorrading een voorname rol hebben gespeeld. Diezelfde schepen namen op hun terugreis van de Oostzee landen naast hout en graan ook mosterdzaad mee om te verwerken op de molen tot mosterd.
Tijdens de Coronacrisis is de molen niet open voor bezoekers. Regelmatig zal de molen draaien.
- Afstand tot jouw locatie:
Standorte
Alle Standorte anzeigen-
Ir. D.F. Woudagemaal
Ir. D.F. WoudagemaalLemmerMolen of Gemaal, Monument, Museum, Rondleiding
Molen of Gemaal
-
Mevrouw de Molenaar
Mevrouw de MolenaarWitmarsumMolen of Gemaal, Bedrijf te bezoeken, Streekproducten, Workshop
Molen of Gemaal
-
De Heining: klimaatverandering
De Heining: klimaatveranderingMarrumMolen of Gemaal
Molen of Gemaal
-
De Friese Bierbrouwerij Us Heit
De Friese Bierbrouwerij Us HeitBolswardBorrelen, Bedrijf te bezoeken, Voeding/drank, Streekproducten, Excursie, Rondleiding
Borrelen
-
Palingvisserij F. Visserman
Palingvisserij F. VissermanHeegBedrijf te bezoeken, Visactiviteit, Aanbieder van vaar- en zeiltochten, Arrangement, Excursie
Bedrijf te bezoeken
-
De Jouster Klokkenmakerij
De Jouster KlokkenmakerijJoureBezienswaardigheid, Galerie, Bedrijf te bezoeken
Bezienswaardigheid
Routen entlang dieses Ortes
Alle Routen ansehen-
Sneek - Balk | Elfstedenpad: etappe 3
Sneek - Balk | Elfstedenpad: etappe 323,4 kmSneekWandeltocht
Wandeltocht
-
Eetbaar Fryslân: rondje Friese meren
Eetbaar Fryslân: rondje Friese meren56,0 kmOudega SWFRecreatief, E-bike
Recreatief
-
Duurzame vaarroute Grien Blau | Zuidwest Friesland
Duurzame vaarroute Grien Blau | Zuidwest Friesland40,0 kmHeegMotorboot, Kano/Kajak, Suproute
Motorboot
Newsletter
Melden Sie sich für unseren Newsletter an
Menschliche Validierung fehlgeschlagenLesen Sie hierzu, wie wir mit Ihren Daten umgehen