Slijkenburgerschans
Slijkenburg
Van de Slijkenburgerschans is helaas niets meer te zien. In 1993 is er een monument en een kanon in de berm bij een boerderij geplaatst, ter nagedachtenis aan de schansentijd.
Slijkenburg is in 1585 gesticht als verdedigingsschans voor Friesland, gelegen aan rivier De Linde. De schans omsloot het hele dorp. Even verderop is het dorp Kuinre gelegen, ook hier werd een schans gebouwd. Kuinre en Slijkenburg hadden sluizen die toegang boden tot de voormalige Zuiderzee.
De schansen waren onderdeel van de Friese waterlinie, ze dienden ter verdediging van Friesland (vooral de hoofdstad Leeuwarden) tegen de oprukkende Spaanse troepen in de Tachtigjarige oorlog.
Van de Slijkenburgerschans is helaas niets meer te zien; de grond is in 1702 gebruikt voor de aanleg van de nieuwe Statendijk tussen Schoterzijl en Slijkenburg, die het gebied beter tegen overstromingen moest beschermen. In 1993 is er een monument en een kanon in de berm bij een boerderij geplaatst, ter nagedachtenis aan de schansentijd.
Slijkenburg is nu het kleinste dorpje van de gemeente Weststellingwerf, gelegen in het zuiden van de provincie Friesland, op de provinciegrens met Overijssel.
Deze schans is gelegen aan de fietsroute Friese Waterlinie III.
- Afstand tot jouw locatie:
Here you will find Slijkenburgerschans
Slijkenburg8489 KR Slijkenburg Plan your route
from your location
In the neighbourhood
Locations
View all locations-
Elfstedentocht beeld Aukje in Harlingen
Elfstedentocht beeld Aukje in HarlingenDe Elfstedenschaatster Aukje in Harlingen van Evert van Hemert. Aukje maakt deel uit van een serie van elf beelden die door de kunstenaar aan de elf steden geschonken zijn, als eerbetoon aan de vrouwelijke deelneemsters aan de tocht der tochten.
Harlingen -
Lycklamahuis
LycklamahuisGebouwd rond 1825, staat dit monumentaal pand in het hartje van Beetsterzwaag en is zonder twijfel een imposant gebouw. Dit gebouw werd in opdracht gesticht door Catharina Johanna Aebinga van Humalda en had oorspronkelijk maar één woonlaag.
Beetsterzwaag -
De Fang
De FangDit kunstwerk herinnerd aan geschiedenis van de afgebrande molen en laat een geabstraheerde vang (de rem van de molen zien met molenaar zien.
Bitgumermole -
Vuurtoren van Lemmer
Vuurtoren van LemmerJe kunt hem niet missen, wanneer je Lemmer binnen komt varen vanaf het IJsselmeer. Nog steeds word je van harte welkom geheten door dit beeldbepalende icoon; de Vuurtoren van Lemmer.
Lemmer -
Hervormde Kerk Gaast
Hervormde Kerk GaastDe Hervormde Kerk van Gaast ligt aan de westrand van het kustdorp, net binnen de zeedijk. Hij wordt ook wel ‘It Beaken’ genoemd, omdat de toren boven de kruin van de dijk uitkomt. Je ziet hem dan ook vanuit de wijde omtrek.
Gaast -
Oorlogsmonument
OorlogsmonumentIn het parkje tussen de oeroude Bruggelaan en de nieuw aangelegde bochtafsnijding staat het Oorlogsmonument ter nagedachtenis aan het Nederlands verzet in de Tweede Wereldoorlog, in het bijzonder de gevallenen in Appelscha.
Appelscha -
Volksgebouw Aurora
Volksgebouw AuroraDeze bijzondere plek vertelt het verhaal van Domela en zijn leven in het volksgebouw Aurora, de ontmoeting met Yme Kuiper, en de sloop van het gebouw na de dood van Domela.
Heerenveen -
Simke Kloostermanhûs
Simke KloostermanhûsHet Simkehûs te Twijzel heeft tot 1938 gefungeerd als woonhuis van de vermaarde Friese schrijfster en dichteres Simke Kloosterman.
Twijzel -
Schoterschans
SchoterschansDe voormalige Schoterschans - ook wel de Tjongerschans genoemd - werd in 1580 gebouwd op de fundering van het verlaten klooster in Oudeschoot.
Oudeschoot -
Monument Elfstedentocht winnaressen
Monument Elfstedentocht winnaressenBeeld als hommage aan de vrouwelijke Elfstedentocht winnaars.
Oude Leije