Botniastins
Franeker
Sinds 2017 is in de historische Botniastins de nieuwe Franeker Academie gehuisvest. Er worden lezingen gehouden, bedrijven en instellingen kunnen er vergaderruimten huren, en er worden onderzoeksprogramma's uitgevoerd.
De Botniastins is ooit opgericht door de Roomse tak van de familie Botnia, die uit Franeker werd verbannen toen de Spanjaarden werden verslagen. In 1853 erft de Hervormde kerk de Botniastins en wordt het een weeshuis.
Sinds de achttiende eeuw is de Botniastins aan een nieuw leven begonnen: eerst woonden er verschillende hoogleraren van de Franeker Universiteit en sinds 2017 is in de Botniastins de nieuwe Franeker Academie gehuisvest. Er worden hier nu lezingen en publiekscolleges gehouden, bedrijven en instellingen kunnen er vergaderruimten huren en er worden onderzoeksprogramma's uitgevoerd in samenwerking met Campus Fryslân en Rijksuniversiteit Groningen.
De Academie van Franeker uit 1585 had vier faculteiten, namelijk Godgeleerdheid, Rechtsgeleerdheid, Geneeskunde en Vrije Kunsten. De nieuwe Academie uit 2017 heeft vier domeinen die daar op een eigentijdse manier bij aansluiten, te weten Natuur&Techniek, Mens&Gezondheid, Recht&Omgeving en Letter&Geest.
Een prachtig historisch gebouw dat vandaag de dag nog steeds midden in de maatschappij staat!
- Afstand tot jouw locatie:
Hjir fine jo Botniastins
Academie van FranekerBreedeplaats 1
8801 LZ Franeker Plan dyn rûte
fanôf dyn lokaasje
Routes in de buurt
Lokaasjes
Besjoch alle lokaasjes-
Sint-Bonifatius Kerk
Sint-Bonifatius KerkDe kerk is gewijd aan de heilige Bonifatius. De Sint Bonifatiuskerk in Leeuwarden werd in 1882/84 gebouwd naar een ontwerp van de architect P.J.H.Cuypers.
Leeuwarden -
De Fabriek Wergea
De Fabriek WergeaDe Fabriek is een plek voor en door ondernemers, met daglicht fotostudio's in, een grote living met relaxte sfeer, trouwen en vieren, vergaderen, feestjes, events, workshops... en nog zoveel meer.
Wergea -
Monument Elfstedentocht winnaressen
Monument Elfstedentocht winnaressenBeeld als hommage aan de vrouwelijke Elfstedentocht winnaars.
Oude Leije -
Crackstate
CrackstateDe Crackstate is één van de mooist gebouwen van Heerenveen en werd in 1648 gebouwd in opdracht van grietman Johannes Crack.
Heerenveen -
Liudgerkerk Oldehove
Liudgerkerk OldehoveOorspronkelijk komt de kerk van Oldehove uit de dertiende eeuw, maar de toren werd pas in de vijftiende eeuw gebouwd. De kerk werd grondig verbouwd in 1664.
Oldehove -
Johannes de Doperkerk Parrega
Johannes de Doperkerk ParregaAls een lang bebouwingslint strekt het dorp Parrega zich uit langs de Workumer Trekvaart. Op een terpachtige plek, halverwege dit lint, ligt de Johannes de Doperkerk, omringd door een kerkhof.
Parrega -
Vliegers Monument Bolsward
Vliegers Monument BolswardOp 22 december 1942 steeg de Amerikaanse B-24 bommenwerper B24-445TH BG (Snow Goose) op vanuit Tibenham in het Britse Norfolk om een bombardement uit te voeren op een spoorwegemplacement in Osnabrück.Bezoek het monument ter nagedachtenis aan de bemanning
Bolsward -
Lycklamahuis
LycklamahuisGebouwd rond 1825, staat dit monumentaal pand in het hartje van Beetsterzwaag en is zonder twijfel een imposant gebouw. Dit gebouw werd in opdracht gesticht door Catharina Johanna Aebinga van Humalda en had oorspronkelijk maar één woonlaag.
Beetsterzwaag -
Theater Sneek
Theater SneekMet haar karakteristieke uiterlijk, mede door de 23 meter hoge toneeltoren, is het theater een heuse blikvanger in de Waterpoortstad, waarbij het lichtbaken aangeeft welk genre die avond speelt in het theater.
Sneek -
Elfstedentocht beeld Aukje in Franeker
Elfstedentocht beeld Aukje in FranekerBeeldjes van 'Aukje de reedrydster' (Aukje de schaatster) op een hoge cortenstalen sokkel staan in alle elf steden van Fryslân, en een in Kolderwolde. Alle beelden staan aan de elfstedentochtroute daar waar de weg het water kruist.
Franeker