Borstbeeld Eise Jeltes Eisinga
Dronrijp
In Dronrijp, de geboorte stad van Eise Eisinga, staat een borstbeeld tegenover zijn geboortehuis. Hij heeft in Dronrijp op de lagere school gezten en is getrouwd in de Salviuskerk in Dronrijp.
Sjoch alfêst efkes
Ek nijsgjirrich
-
Geboortehuis Eise Jeltes Eisinga
Geboortehuis Eise Jeltes EisingaEise Eisinga werd op 21 februari 1744 in Dronrijp geboren op de Tsjerkebuorren 13. In Donrijp volgde hij ook de lagere school.
DronrijpBezienswaardigheid
Bezienswaardigheid
Eise Eisinga ( 1744 – 1828) was een beroemd sterrenkundige die het Planetarium in Franeker bouwde. Het opschrift luidt : Eise Jeltes Eisinga, Wolkjimmer / Strerrekundige, 21 Febrewaris te Dronryp berne, 27 Augustus 1828 yn Frentsjer stoarn.
Eise Eisinga werd op 21 februari 1744 in Dronrijp geboren. Daar volgde hij ook de lagere school. Hij nam van zijn vader de interesse over voor zaken als sterrenkunde en wiskunde. Hij was zó leergierig dat hij al op jonge leeftijd wekelijks naar Franeker liep, waar hij met Willem Wijtses, een wolverver, de wiskundeboeken van Euclides bestudeerde. Op deze dag in 1768 trouwde Eise Eisinga in Dronryp met Pietje Jacobs. Eenmaal getrouwd verhuisden ze naar Franeker, naar het huis waarin Eise later zijn Planetarium zou bouwen.
- Afstand tot jouw locatie:
Hjir fine jo Borstbeeld Eise Jeltes Eisinga
- Adres:
-
Tsjerkebuorren 13
9035 BA Dronrijp
- Ofstân (ôfstân):
Lokaasjes
Besjoch alle lokaasjes-
Sint Gertrudiskerk Peins
Sint Gertrudiskerk PeinsHet terpdorpje heeft een 14e eeuwse kerk die deels is opgebouwd uit tufsteen. De kerk heeft een laag torentje dat later is gebouwd omdat de oude toren dreigde in te storten.
PeinsBezienswaardigheid, Kerk, Refugio
Bezienswaardigheid
-
Groot Deersum
Groot DeersumGroot Deersum is een voormalige stins ten oosten van het Friese dorp Achlum. De slotgracht en het poortgebouw zijn er nog steeds.
AchlumMonument
Monument
-
11fountains Leeuwarden
11fountains Leeuwarden"Love’ bestaat uit twee 7 meter hoge, witte sculpturen van een jongen en een meisje. Ze lijken elkaar aan te kijken, maar hun ogen zijn gesloten.
LeeuwardenBezienswaardigheid
Bezienswaardigheid
-
Vier theehuisjes op de wal
Vier theehuisjes op de walDe vier theehuisjes op de wal in Franeker.
FranekerBezienswaardigheid
Bezienswaardigheid
-
Het Blokhuis
Het BlokhuisNa 1525, maakte Friesland deel uit van het rijk van keizer Karel V. Om de Friezen in bedwang te houden liet Karel V een groot blokhuis bij de Staverse haven bouwen. Dit heeft er tot circa 1580 gestaan.
StavorenBezienswaardigheid, Monument
Bezienswaardigheid
-
Reddingboothuisje KNRM
Reddingboothuisje KNRMEen bijzonder fotogeniek gebouw en locatie vormt het azuurblauwe reddingboothuisje KNRM op de dijk in Hindeloopen. Het oude reddingboothuisje uit 1911 is een rijksmonument geworden. In de tijd van de Zuiderzee voer de KNRM in Hindeloopen uit om zeelieden
HindeloopenBezienswaardigheid, Monument
Bezienswaardigheid
-
Menno Simons Monument
Menno Simons MonumentEven buiten Witmarsum, aan Het Fliet, staat het Menno Simons-monument. Menno Simons werd in 1496 geboren in Witmarsum en werd nadat hij tot priester werd gewijd aangesteld in Pingjum en Witmarsum.
WitmarsumBezienswaardigheid, Bezienswaardigheden
Bezienswaardigheid
-
Bolwerkkerkje de Mouterij
Bolwerkkerkje de MouterijHet bolwerkkerkje de Mouterij in Franeker.
FranekerBezienswaardigheid
Bezienswaardigheid
-
NAM terrein
NAM terreinOp deze locatie aan de Unemaloane wint de Nederlandse Aard- olie Maatschappij (NAM) aardgas. Er liggen drie gasvelden die ook naar het dorp zijn vernoemd: de gasvelden Blija-Ferwerde- radeel, Blija-Zuidoost en Blija-Zuid.
BlijeBezienswaardigheid, Bezienswaardigheden
Bezienswaardigheid
-
Schoterschans
SchoterschansDe voormalige Schoterschans - ook wel de Tjongerschans genoemd - werd in 1580 gebouwd op de fundering van het verlaten klooster in Oudeschoot.
OudeschootBezienswaardigheid, Monument, Archeologisch erfgoed
Bezienswaardigheid
Rûtes dy't dizze lokaasje passearje
-
Het verhaal van Eise Eisinga
Het verhaal van Eise Eisinga(26,4 km)FranekerRecreatief, Cultuurroute
Recreatief
-
Cultuurhistorische fietsroute voormalige gemeente Menaldumadeel
Cultuurhistorische fietsroute voormalige gemeente Menaldumadeel(45,0 km)LeeuwardenRecreatief, E-bike
Recreatief

Borstbeeld Eise Jeltes Eisinga
Diel dizze side
social.link.success
social.link.error