Ga naar inhoud

Voorjaar in de vogelrijke Warkumerwaard aan de IJsselmeerkust

Workum

Ben je een vogelliefhebber? Dan staat de Warkumerwaard aan de Friese kust ongetwijfeld hoog in jouw top 5. Als je in het voorjaar optimaal wilt genieten van dit vogelrijke gebied, dan kun je het beste meegaan op een wandelexcursie van It Fryske Gea, je komt dan op plekken die voor publiek afgesloten zijn.

Neem alvast een kijkje

Ben je een vogelliefhebber? Dan staat de Warkumerwaard aan de Friese kust ongetwijfeld hoog in jouw top 5. Als je in het voorjaar optimaal wilt genieten van dit vogelrijke gebied, dan kun je het beste meegaan op een wandelexcursie van It Fryske Gea, je komt dan op plekken die voor publiek afgesloten zijn.

Drooggevallen zandplaat

De Warkumerwaard – net ten noorden van Elfstedenstad Workum gelegen – is een pronkje van It Fryske Gea. De voormalige zandplaat die ooit te midden van een zoute Zuiderzee lag, is sinds de aanleg van de Afsluitdijk droog komen te liggen en zo ontstonden de Warkumerbinnen- en bûtenwaard.

Gescheiden door de zomerdijk

Op de binnenwaard vind je vooral schrale – onbemestte – graslanden waar nog zoutminnende planten als de zeeweegbree en de zilte waterranonkel groeien. Ook paarsbloeiende rietorchissen kun je er in het voorjaar aantreffen, net als de rinkelbel, de grote ratelaar die rinkelende geluiden maakt. De buitenwaard bestaat uit zandbanken en lint aan witte schelpenbanken. Dit gebied staat onder invloed van het IJsselmeerwater, vergelijkbaar met een kwelder aan de Waddenkust. Tussen de beide waarden is een kade opgeworpen die de gebieden van elkaar scheidt, de zogenaamde Simmerdyk.

Vogels in het voorjaar

Met de gids van It Fryske Gea trek je vanaf de zuidkant het gebied in, je wandelt over de Simmerdyk richting Gaast. Halverwege stuit je op de schelpenbanken die op laarzen meestal wel te bereiken zijn. Later in het voorjaar nestelt daar een grote kolonie kokmeeuwen. Ook steltlopers als de kluut en de bontbekplevier kun je er tegen komen, op hun hoge benen zoeken ze naar voedsel in het ondiepe water. In dit niemandsland is het volop genieten van de vogels en het uitzicht over het IJsselmeer, nim de tiid… Verderop in de natte hooilanden broeden in het voorjaar veel weidevogels als grutto’s kieviten, tureluurs en scholeksters. Daarnaast zal de natuurgids je vertellen over de nestkasten die hier voor de bergeenden geplaatst worden.

Praktische tips van It Fryske Gea

  • Deze wandeling duurt ongeveer 2 uren.
  • Je legt in totaal zo’n 6 kilometer af.
  • Het dragen van laarzen is verplicht!
  • Kleed je aan met verschillende laagjes, want er bestaat geen slecht weer, alleen slechte kleding.
  • Deelname is op eigen risico: je kunt natuur-verslaafd raken!
Toon resultaten

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief.

Je ontvangt elke maand inspiratie, unieke tips en winacties van Visit Friesland.