Emma Lesuis | Silbersee
Leeuwarden
Wat gebeurde er in Suriname tijdens de Tweede Wereldoorlog? Theatermaker Emma Lesuis gaat op zoek naar antwoorden in deze muzikale live-documentaire. Met archiefbeelden, interviews en de muziek van Silbersee brengt ze een vergeten geschiedenis tot leven. Meer dan Bauxiet was één van de publieksfavorieten op Oerol 2024. Nu te zien in De Harmonie als onderdeel van onze Nieuwe Makers-serie.
Neem alvast een kijkje
Wat gebeurde er in Suriname tijdens de Tweede Wereldoorlog? Theatermaker Emma Lesuis gaat op zoek naar antwoorden in deze muzikale live-documentaire. Met archiefbeelden, interviews en de muziek van Silbersee brengt ze een vergeten geschiedenis tot leven. Meer dan Bauxiet was één van de publieksfavorieten op Oerol 2024.
Meer dan Bauxiet is een belangrijk en indringend theaterwerk dat onvertelde oorlogsverhalen uit Suriname in het licht zet. Vaak wordt gezegd dat de oorlog daar geen impact had. Maar klopt dat wel? In Meer dan Bauxiet gaat theatermaker Emma Lesuis op zoek naar het ware verhaal. Ze erfde een schat aan archiefmateriaal met filmbeelden uit de jaren ’40 en ’50. Deze beelden vormden het begin van haar onderzoek naar een onbekend deel van de Surinaamse geschiedenis.
Emma reisde naar Suriname en sprak met mensen die zich de oorlogsjaren nog herinneren. Verhalen die vaak niet eerder verteld zijn. Ze bezocht plekken waar de geschiedenis tastbaar werd. Het resultaat is een intieme en filmische theatervoorstelling die raakt. In samenwerking met Silbersee brengt ze een muzikale live-documentaire, waarin archiefbeelden, interviews en muziek samenkomen.
De voorstelling staat op het snijvlak van muziektheater, documentaire en storytelling. Het publiek krijgt een bijzondere inkijk in het leven in Suriname tijdens de oorlogsjaren. Met gevoel, humor en een scherpe blik vertelt Emma over het dagelijks leven in een tijd van wereldwijde onrust – maar ook van lokale verhalen die lang verborgen zijn gebleven.
Meer dan Bauxiet werd tijdens Oerol 2024 met veel enthousiasme ontvangen. Alle 17 voorstellingen waren binnen een dag uitverkocht. Publiek en pers waren lovend. Theaterkrant noemde het "belangrijk en indringend theaterwerk over Suriname in de Tweede Wereldoorlog." Het Parool roemde Emma als "een verhalenverteller pur sang die met humor en een scherpe geest haar publiek bespeelt."
Deze voorstelling is onderdeel van SHIFT, hét label voor ongestreken en rauwe podiumkunsten. SHIFT is er voor jonge stedelingen en cultuurzoekers die zich willen laten raken door urgente verhalen en nieuwe vormen. Of je nu je eerste stappen zet in de wereld van podiumkunst of al meer bekend bent met wat podiumkunst allemaal kan bieden.
Het gehele jaar door vind je hier op wisselende locaties voorstellingen die je gezien móet hebben, buiten de geijkte paden van theater. Van spoken word tot postmoderne dans. Van theatraal pamflet tot poëtisch requiem. Het zijn voorstellingen van jonge en meer gevestigde makers die raken aan de actualiteit en de toekomst.
SHIFT is een initiatief van De Harmonie in samenwerking met productiehuis Explore the North.
Hier vind je Emma Lesuis | Silbersee
Stadsschouwburg De HarmonieRuiterskwartier 4
8911 BP Leeuwarden Plan je route
vanaf jouw locatie