Harsta State
Hegebeintum
Harsta State in Hegebeintum is een oude Friese state met een mooie landschapstuin met stinzenflora in het noorden van Friesland. De tuin en een gedeelte van het huis zijn opengesteld voor het publiek.
Neem alvast een kijkje
De oudste bewijzen van het bestaan van Harsta State stammen uit 1511. In dat jaar werd ene Rummert oppe Harst up Hersma State genoemd in het register van aanbreng van Hegebeintum.
De state heeft een bijzonder mooie ligging in het open Friese landschap. De huidige vorm dateert uit 1843. Daarvoor was de buitenplaats aanzienlijk groter en bezat een zijvleugel en een verdieping. In 1843 liet de toenmalige eigenaar het gebouw verlagen en pleisteren en de zijvleugel vervangen.
Harsta State werd onder meer bewoond door de geslachten Van Coehoorn, Van Nijsten en De Schepper, die ook buitendijks aangewonnen grond in bezit hadden. De herenbank, de rouwborden en de grafkelder van de bewoners van de state zijn te vinden in de 12de eeuwse kerk van Hegebeintum.
De landschapstuin werd rond 1832 aangelegd, waarschijnlijk door de bekende tuinarchitect Lucas Pieters Roodbaard. Het huis, een deel van het interieur, de tuin en ook de pijlers van het toegangshek zijn erkend als rijksmonument. Dit is met name te danken aan de hoge mate van gaafheid en herkenbaarheid van state en terrein en de genealogische geschiedenis die ermee verbonden is.
Op het landgoed bevindt zich ook boerderij de Harsta Hoeve, die is ingericht als groepsaccomodatie. Harsta State zelf is sinds december 2018 eigendom van Hendrick de Keyser Monumenten. De gang, museumzaal en tuin zijn opengesteld voor het publiek sinds november 2022. Stichting Terp Hegebeintum verzorgt de openstelling voor Hendrick de Keyzer Monumenten. Toegangskaarten zijn te koop bij het Kennis- en Ynformaasjesintrum Terp Hegebeintum. Hier kan ook geparkeerd worden, bij de state zelf is geen parkeerruimte. Het is ook mogelijk in het huis te overnachten. Dit kan via de website van Hendrick de Keyzer Monumenten.
- In verband met groepsbezoek, kan de state op sommige dagen gesloten zijn. Check daarom altijd even de website voor de actuele openingstijden.
Prijzen
- Volwassenen € 2,50 Het is ook mogelijk om combinatietickets te kopen voor een gecombineerd bezoek aan Harsta State met een bezoek aan het Archeologisch Steunpunt en/of de kerk.
- Kinderen € 1,25 Voor kinderen tot en met 12 jaar bedraagt de toegangsprijs € 1,25.
- Afstand tot jouw locatie:
Hier vind je Harsta State
Harsta StateHarstawei 25
9173 GA Hegebeintum Plan je route
vanaf jouw locatie
Routes in de buurt
Bekijk alles-
Dokkum-Ferwert | Klooster Claercamppad: etappe 4
Dokkum-Ferwert | Klooster Claercamppad: etappe 4(21.3 km)Dokkum -
Hallumerhoek - Dokkum | Elfstedenpad: etappe 12
Hallumerhoek - Dokkum | Elfstedenpad: etappe 12(20.9 km)Hallum -
Hegebeintum - Ferwert | augmented reality route
Hegebeintum - Ferwert | augmented reality route(18.1 km)Hegebeintum -
Van Historische Terp naar Terp van de Toekomst
Van Historische Terp naar Terp van de Toekomst(12.5 km)Hegebeintum
Vergelijkbare plaatsen
Bekijk alles-
Vrouwenparochie (Froubuurt)
Vrouwenparochie (Froubuurt)Vrouwenparochie een veelzijdig dorp voor de cultuurliefhebber. Wat je zeker niet mag missen is de laatste historische molen op Het Bildt, de Vrouwbuurtstermolen, gelegen op een prachtige locatie aan de 11-steden vaarroute en de Kultuurfabriek Kooi-aap.
Vrouwenparochie -
Oudebildtdijk
OudebildtdijkDe historische Oudebildtdijk langs de Friese Waddenkust in Noardwest Fryslân biedt een dijk van een verhaal. Deze markante dijk met zijn typische dijkhuisjes en monumentale boerderijen is de langste straat van Nederland.
Oudebildtdijk -
Standbeeld Sir Lawrence Alma Tadema
Standbeeld Sir Lawrence Alma TademaHet standbeeld van de beroemde kunstschilder Sir Lawrence Alma Tadema staat voor zijn geboortehuis in het centrum van Dronrijp.
Dronrijp -
Museumboerderij Ot en Sien
Museumboerderij Ot en SienMuseumboerderij Ot en Sien in Surhuisterveen, de locatie voor een toeristisch uitstapje, groepsuitstapje of familiefeestje.
Surhuisterveen -
Sudergemaal
SudergemaalHet Sudergemaal is een poldergemaal dat aan de Turfroute ligt. In 1924 werd het Sudergemaal gebouwd, als een van de eerste elektrische gemalen in Friesland. Het is nu onderdeel van Openluchtmuseum It Damshûs
Nij Beets -
Zeepaardsteeg
ZeepaardsteegHerberg het Zeepaert schonk hier van 1680-1802 Harlinger bier<br /> In 1670 wordt gesproken over een nieuw gebouwd huis, brouwerij en mouterij ‘alwaer...
Harlingen -
Biosintrum
BiosintrumBiosintrum kloppend hart in de Biobased economie waar studenten, overheid en ondernemers elkaar treffen voor nieuwe ideeën voor een duurzame toekomst.
Oosterwolde -
De Gunst
De GunstRond 1900 is de Grote Kerkstraat dé winkelstraat van Harlingen. Iedereen winkelt er bij de veelal Joodse zaken: groenten, melk, fruit, klompen, spek,...
Harlingen -
Centraal Apotheek
Centraal ApotheekCentraal Apotheek is een monumentaal pand in Leeuwarden in in Jugendstil dat in 1904 - 1905 gebouwd is in opdracht van apotheker Feteris.
Leeuwarden -
De Leiker
De LeikerBeeld De Leiker in het Friese dorp Rijperkerk (Ryptsjerk). In 1986 gemaakt door Frans Ram uit Hogebeintum. Het beeld symboliseert het werk van de 'leiker'; een baggeraar die 'klyn' (veen) baggerde van de bodems van de vaarten rondom Rijperkerk.
Ryptsjerk