Ga naar inhoud

Bieb Café: Friese sterrenkijkers

Bibliotheek Joure, Joure

Arjen Dijkstra belicht diverse bijzondere ontdekkingen op het gebied van sterrenkunde. Waaronder over een ontdekte ster in 1639 én over grote astrologische problemen.

Neem alvast een kijkje

Meer dan tweehonderd jaar stond in Franeker een vooraanstaande universiteit. Er kwamen studenten en onderzoekers uit binnen- en buitenland op af. Met name op het gebied van de astronomie kreeg die universiteit een mooie reputatie. Meerdere astronomen deden grote en kleine ontdekkingen en beleefden zo hun eigen eureka! moment. En natuurlijk bouwde Eise Eisinga tussen 1774 en 1781 zijn beroemde Planetarium in die stad.

In deze lezing in Tresoar belicht Arjen Dijkstra een aantal van die bijzondere ontdekkingen. Zo werd in 1607 een astronomisch meetinstrument uitgevonden, zag een jonge student in 1639 een onbekende ster en jaagde een astronomiehoogleraar op onbekende kometen. In 1689 werkte een professor mee aan het oplossen van het grootste astronomische probleem uit die tijd. Wat maakte dat juist in Franeker zoveel aandacht was voor de sterrenkunde?

Arjen Dijkstra
Arjen Dijkstra (1979) is directeur van Tresoar, archief, bibliotheek en literatuurmuseum van Fryslân. Hiervoor was hij directeur van het Universiteitsmuseum Groningen. Dijkstra is gespecialiseerd in de geschiedenis van de wetenschap. Hij werkte acht jaar, met tussenpozen, aan een onderzoek naar het leven van Eise Eisinga. In 2021 publiceerde hij De Hemelbouwer. Een biografie van Eise Eisinga. Daarnaast publiceerde hij samen met Mark Hektor It Himelbouwerke, een kinderboek over het ontstaan van het Franeker Planetarium.

Eens per maand is er een spreker te gast in het Bieb Café die een lezing of workshop geeft. Je kunt je vooraf aanmelden, maar dat is niet verplicht.

Wanneer:
3 december
Prijsinformatie:
Vanaf € 1,00
Afstand tot jouw locatie:

Hier vind je Bieb Café: Friese sterrenkijkers
Bibliotheek Joure

Bibliotheek Joure
De Merk 31
8501AN Joure
Plan je route

vanaf jouw locatie

Toon resultaten